NLV74HC390ADR2G
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
NLV74HC390ADR2G
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Counters, Dividers
Reset : Asynchronous
Direction : -
Product Status : Active
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : Automotive, AEC-Q100, 74HC
Logic Type : Counter, Decade
Supplier Device Package : 16-SOIC
Count Rate : 50 MHz
Mfr : onsemi
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Timing : -
Voltage - Supply : 2 V ~ 6 V
Package / Case : 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)