74F401PC
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Parity Generators and Checkers
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Through Hole
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Parity Generator/Checker
Supplier Device Package : 14-MDIP
Mfr : onsemi
Operating Temperature : 0°C ~ 70°C
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Base Product Number : 74F401
Package / Case : 14-DIP (0.300", 7.62mm)
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA