N74F280BD,602
Category : Integrated Circuits (ICs) Logic Parity Generators and Checkers
Product Status : Obsolete
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : 74F
Logic Type : Parity Generator/Checker
Supplier Device Package : 14-SO
Mfr : NXP USA Inc.
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C
Voltage - Supply : 4.5 V ~ 5.5 V
Base Product Number : 74F280
Package / Case : 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Current - Output High, Low : 1mA, 20mA