LT3651IUHE-4.1#PBF
Product Categories
Original ICs Component Co Ltd
Contact Now
LT3651IUHE-4.1#PBF
Category : Integrated Circuits (ICs) Power Management (PMIC) Battery Chargers
Product Status : Active
Current - Charging : Constant - Programmable
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tube
Series : -
Fault Protection : Over Temperature
Number of Cells : 1
Supplier Device Package : 36-QFN (5x6)
Battery Pack Voltage : 4.1V
Mfr : Analog Devices Inc.
Programmable Features : Current, Timer
Battery Chemistry : Lithium Ion/Polymer
Package / Case : 36-WFQFN Exposed Pad
Interface : -
Charge Current - Max : 4A
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Supply (Max) : 32V